POI Sydney 2000

Poletne olimpijske igre Sydney 2000

Mnogi so pričakovali, da bo olimpijski ogenj že leta 2000 prvič gorel na Kitajskem, a je največja svetovna država svoje olimpijske sanje morala preložiti za dve olimpijadi, drugič v zgodovini pa je priložnost dobila dežela ''tam spodaj''. Avstralija je s svojim najbolj prepoznavnim mestom, Sydneyem, gostila olimpijske igre od 15. septembra do 1. oktobra 2000.

 

Kraj in čas: Sydney (Avstralija); 15. september – 1. oktober 2000
Ostali kandidati: Peking, Istanbul, Manchester
Udeležba: 199 držav in 4 športniki pod zastavo MOK, 10.651 športnikov
Število športov: 28 športov, 300 disciplin
Število slovenskih športnikov: 74
Ogenj je prižgal: Cathy Freeman (atletika)
Igre je odprl: William Deane (generalni guverner Avstralije)
Olimpijska prisega: Rechelle Hawkes (hokej na travi)
Slogan: Na tisoče srca z enim samim ciljem. Delijo duh. Si upajo sanjati.

Povezava na MOK: POI Sydney 2000

Več

Zanimivosti s poletnih olimpijskih iger Sydney 2000

Leta 1956 so bile olimpijske igre v Melbournu srečne, mirne, a relativno medle. Olimpijske igre v Sydneyu pa so zavzele popolnoma drugačno raven. Šestnajst dni kasneje, po ducatih spomina vrednih prireditvah in neverjetnih predstavah, je predsednik MOK, Juan Antonio Samaranch, razglasil, da so to bile najboljše igre doslej.
Izjemno dobro organizirane igre v Sydneyu so bile resnično praznovanje olimpijskih vrednot in športne odličnosti.
Spektakularna otvoritvena slovesnost, na kateri sta bili izbrani vrsti Severne ter Južne Koreje združeni pod eno zastavo, in sodobni objekti so obljubljali pravi praznik športnikov iz 199 držav (izmed članic MOK je manjkal le Afganistan).

Uporabljali so šestintrideset različnih krajev, vključno z ogromnim sydneyjskim stadionom v Homebush Bayju.

Olimpijski vrhunci

Na prvo zlato medaljo za samostojno Slovenijo je bilo potrebno počakati do leta 2000, ko so naši športniki s 27. poletnih olimpijskih iger in Sydneya prinesli kar dve zlati odličji.

Na igrah je blestela ameriška atletinja Marion Jones, ki je prišla do petih olimpijskih kolajn, a jih danes nima več v svoji vitrini. Jonesova je namreč leta 2007 priznala jemanje nedovoljenih poživil in nato ostala brez odličij.

Bolj kot Marion pa so domačini slavili čudežnega plavalnega dečka. Tedaj komaj 17-letni Ian Thorpe je postavil svetovni rekord in osvojil tri zlate kolajne. Vseeno pa je moral v velikem dvoboju na 200 metrov prosto premoč priznati Nizozemcu Pitru van den Hoogenbandu. Med plavalne zvezde na igrah poleg Avstralca Iana Thorpa štejemo tudi Nizozemko Inge de Brujin, ki je osvojila tri zlata in eno srebrno odličje.

Šoki, presenečenja in velike zgodbe so bogatili čas sydneyjskih olimpijskih iger. Kolesarska legenda Lance Armstrong je pričakoval zmago na 50 km dolgi preizkušnji, a je izgubil tekmo s svojim dobrim prijateljem Rusom Vjačeslavom Ekimovom. Še en Rus, Aleksander Karelin, je izgubil svoj 13 let trajajoči rekord v rokoborbi v grško-rimskem slogu. Premagal ga je Američan Rulon Gardner. Dve nemški športnici, skakalka v daljino Heike Drechler in kajakašica Birgit Fisher, sta letom obrnili hrbet in dosegli zlati medalji ter tako premagali mlajše nasprotnice. Pri kajakašici Fisherjevi je vrzel med leti, ko je osvojila dve zlati medalji, dolga 20 let.

Slovenski uspehi

Debevec Rajmond
Rajmond Debevec strelstvo,MK puška 3x40 Rezultat:275

Do 10 mesta

Rajmond Debevec strelstvo MK puška 3x40 1. mesto
Brigita Langerholc atletika - stadionska 800 m 4. mesto
Marcel More taekwondo do 80 kg 5. mesto
Simeon Hočevar kajak-kanu - slalom C-1 7. mesto
Anja Valant atletika - stadionska troskok 9. mesto
Rajmond Debevec strelstvo zračna puška 9. mesto
Dejan Kralj kajak-kanu - slalom K-1 10. mesto
Gregor Cankar atletika - stadionska daljina 15. mesto
Fedja Marušič kajak-kanu - slalom K-1 15. mesto
Nataša Kejžar plavanje 100 m prsno 16. mesto
Alenka Bikar atletika - stadionska 200 m 17. mesto
Maja Pohar badminton posamezno 17. mesto
Nada Mali kajak-kanu - slalom K-1 17. mesto
Peter Mankoč plavanje 200 m mešano 18. mesto
Vasilij Žbogar jadranje laser 19. mesto
Alenka Kejžar plavanje 200 m mešano 19. mesto
Rajmond Debevec strelstvo MK puška 50 m leže 19. mesto
Natalija Prednik strelstvo zračna puška 20. mesto
Peter Mankoč plavanje 100 m prosto 21. mesto
Martin Hvastija kolesarstvo - cestno kronometer 22. mesto
Peter Mankoč plavanje 100 m delfin 23. mesto
Blaž Medvešek plavanje 200 m hrbtno 23. mesto
Peter Mankoč plavanje 50 m prosto 25. mesto
Andrej Hauptman kolesarstvo - cestno cestna dirka 26. mesto
Eufemija Štorga atletika - stadionska kopje 27. mesto
Blaž Medvešek plavanje 100 m hrbtno 30. mesto
Uroš Murn kolesarstvo - cestno cestna dirka 32. mesto
Marko Milenkovič plavanje 400 m mešano 32. mesto
Andraž Lipolt strelstvo trap 32. mesto
Matija Šestak atletika - stadionska 400 m 33. mesto
Helena Javornik atletika - stadionska 1500 m 34. mesto
Jure Bučar plavanje 400 m prosto 35. mesto
Primož Štrancar kolesarstvo - gorsko kros 37. mesto
Primož Kozmus atletika - stadionska kladivo 38. mesto
Helena Javornik atletika - stadionska 5000 m 40. mesto
Peter Koprivnikar lokostrelstvo - tarčno posamezno 53. mesto
Roman Kejžar atletika - stadionska maraton 62. mesto
Mojca Mavrič gimnastika - športna mnogoboj 62. mesto
Mitja Petkovšek gimnastika - športna bradlja 97. mesto

Team Slovenia

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T U V Z Ž

Pregled medalj

Država
Zlata medalja
Srebrna medalja
Bronasta medalja
Skupaj

Urnik in rezultati

15. jul. 2000 - 01. avg. 2000


atletika - stadionska, 1500 m
Helena Javornik 34.m 4:18,18 - finale
atletika - stadionska, 200 m
Alenka Bikar 17.m 23,01 - finale
atletika - stadionska, daljina
Gregor Cankar 15.m 7,98 - finale
atletika - stadionska, maraton
Roman Kejžar 62.m 2.26:38 - finale
atletika - stadionska, troskok
Anja Valant 9.m FIN 13,59 - finale
badminton, posamezno
Maja Pohar 17.-33.m - finale
kolesarstvo - cestno, kronometer
Martin Hvastija 22.m 57:40 +3:28 - finale
lokostrelstvo - tarčno, posamezno
Peter Koprivnikar 53.m izločen/ 151:154 - finale
plavanje, 400 m prosto
Jure Bučar 35.m 4:00,11 - finale
taekwondo, do 80 kg
Marcel More 5.-8.m 2. kolo izpadel - finale
tenis, dvojice
Srebotnik ( ) brez uvrstitve 17.-32.m - finale (izpad v 1. kolu)
tenis, posamezno
Tina Križan brez uvrstitve 33.-64.m - finale (izpad v 1. kolu)
Tina Pisnik brez uvrstitve 33.-64.m - finale (izpad v 1. kolu)
veslanje, dvojni dvojec
Čop,Špik (Čop Iztok, ) 1.m FIN 6:16,63 - finale

Datumi

Športi

Discipline

Faze

Rezultati

Športniki

Ekipe

Savšek do brona, Terčeljeva in Taljat - Božič v London

13. maj 2012 Team Slovenia, London 2012, Vrhunski Šport Benjamin Savšek je na EP v kajak kanu slalomu osvojil tretje mesto v kanuju, Terčeljeva si je s šestim mestom med kajakašicami priveslala nastop na OI, kjer bosta veslal tudi Taljat in Božič.

Terčeljeva pa je po kajakašu Petru Kauzerju, kanuistu Benjaminu Savšku in kanuističnem dvojcu Luka Božič/Sašo Taljat tudi zadnja slovenska slalomska potnica na olimpijske igre v Londonu.

 

"Občutki so super. Še ne dojemam, kaj se mi je zgodilo. Zato sem se mogoče malce lažje zbrala na finale, v katerem mi spodnji del ni najbolje uspel, ampak sem še vedno zelo zadovoljna, posebej z uvrstitvijo na olimpijske igre," je takoj po finalu povedala 20-letna Ljubljančanka in dodala, da je bilo precej bolj stresno v kvalifikacijah: "Res je bilo veliko bolj stresno. Tako da sem bila mogoče danes bolj neobremenjena, želela sem samo napadati in pokazati čim boljše vožnje."

 

Nekaj stresa je bilo tudi zaradi tega, da se je ob tekmicah za čim višja mesta na EP morala boriti še s prijateljico in olimpijsko tekmico Kragljevo. "Mislim, da sva obe zelo dobri, hitri, lahko poseževa po najvišjih mestih. Težko je bilo tekmovati proti nekomu, s katerim vadiš, se veliko družiš, ampak sem zase vesela, da se je obrnilo v moj prid," je še povedala Terčeljeva, ki si je malce v šali že lani v Londonu kupila majico z napisom "London is waiting for me" (London čaka name). Zdaj jo je britanska prestolnica tudi dočakala.

 

Terčeljeva si je OI zagotovila po tem, ko je na tem EP naredila boljši rezultat od Kragljeve, kar je bil zadnji izbirni kriterij za OI. Kragljeva se je od olimpijskih sanj poslovila v polfinalu, ko se je po težavah že na začetku proge, kjer se je morala vračati v vratca, pristala na 17. mestu.

 

Slovenski junak evropskega prvenstva v slalomu na divjih vodah v Augsburgu je kanuist Benjamin Savšek, ki se je okitil z bronom. Med favoriti v posamični konkurenci kajakašev je bil tudi Peter Kauzer, ki pa je bil šesti.

 

Savšek je dokazal, da je postal zrel tekmovalec. Že v preteklosti je pokazal, da je hiter, a so ga večkrat izdale napake oziroma dotiki vratc. V tej sezoni pa že ves čas kaže "čiste" vožnje, občasno se mu še pripeti kakšna kazenska sekunda, a na evropskem prvenstvu v Augsburgu je zdržal pritisk, ki si ga je naložil še z najhitrejšim časom polfinala, in upravičil tudi svoja visoka pričakovanja.

 

"Izjemno sem vesel! Na startu sem čutil pritisk, saj sem začel kot zadnji. Čoln mi je lepo tekel, pazil sem, da ne naredim kazenskih sekund, in ko sem prišel v cilj, sem se zelo razveselil, ko sem videl tretje mesto. To je moja prva velika kolajna in jo bom dal na posebno mesto. Zagotovo mi bo za vedno ostala v spominu," se je takoj po nastopu veselil 25-letni Savšek, ki je v finalu nastopil kot zadnji.

Eva Terčelj, foto: KZS

Zadnje novice