Pregled delovanja OKS-ZŠZ na področju trajnosti
Vzpodbudni začetki
V svojem najvišjem pravnem aktu je OKS-ZŠZ v uvodnih določbah zapisal, da bo odgovorno skrbel za varstvo okolja. Da k odgovornemu odnosu do okolja prispevajo vsi deležniki v športu, je določeno tudi v Evropski listini o športu (1992, 10. člen Šport in varstvo okolja), Beli knjigi EU o športu (2007, poglavje 2.8, Podpora trajnostnemu razvoju) ter v Olimpijski listini (2001, člen 2/13).
Komisija za šport in okolje OKS je pripravila Okoljevarstveni in naravovarstveni kodeks, ki ga je 15. maja 2012 potrdil Izvršni odbor OKS-ZŠZ, 19. junija 2012 pa ga je sprejela še skupščina OKS-ZŠZ.
Seznam organizacij, ki so pristopile k spoštovanju določil Okoljevarstvenega in naravovarstvenega kodeksa OKS-ZŠZ si lahko ogledate tukaj.
Aktivna vloga OKS-ZŠZ
Olimpijski komite Slovenije - Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ) bo kot krovna športna organizacija v Sloveniji vodila razpravo o trajnosti v športu. Le-ta bo prihodnost slovenskega športa gradila na temeljih trajnostnega razvoja.
Na pobudo in s finančno podporo MOK je v letih 2022 in 2023 tudi OKS-ZŠZ pristopil k pripravi Trajnostne strategije, saj razume trajnostni prehod kot nujno in neizogibno spremembo v svojem načinu delovanja in sooblikovanja športnega okolja, s katerim hkrati vpliva na občo športno javnost.
Trajnostna strategija OKS-ZŠZ, ki jo je 12.6.2024 sprejela skupščina OKS-ZŠZ, je temeljni dokument, s katerim bo OKS-ZŠZ v obdobju od leta 2024 do leta 2030 izvedla prve koordinirane korake k vzdržnostnemu načinu poslovanja in delovanja. OKS-ZŠZ je v mandatu 2024-2028 ustanovil tudi Komisijo za trajnost v športu.
Cilji, ki so poravnani s smernicami Trajnostne strategije MOK in usklajeni z Agendo Združenih narodov za trajnostni razvoj 2030, ne predpostavljajo le trajnostnega prehoda organizacije OKS-ZŠZ, temveč tudi ustvarjajo pogoje za trajnostni prehod povezanih deležnikov slovenskega športnega ekosistema.
Trajnostna zaveza
Na OI 2024 v Parizu je predsednik OKS-ZŠZ, Franjo Bobinac, slavnostno podpisal tudi Trajnostno zavezo Združenih narodov »Šport za podnebno delovanje/Sports for Climate Action« (UN S4CA).