Podari del dohodnine športu!

#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

 
Za mladino in odrasle   Za mladino in odrasle
 
»Si se že kdaj počutila nevidno?«

Napeta pripoved, ki že v prvi vrstici preseneti z udarnim vprašanjem glavne junakinje, predstavlja vstop v zgodbo sedemnajstletne Alexie in bralca vodi skozi njeno razmišljanje o zaljubljenosti in iskanju identitete. Mlada skavtinja dobi priložnost kot pomočnica na skavtskem taboru. Povabi jo namreč fant, ki ji je neznansko všeč, a je precej nedostopen, zadržan, odrezav in muhast. Dekle si njegovo vedenje razlaga po svoje, vendar na koncu spozna, da so pravi razlogi zelo drugačni od njenih predvidevanj.  

Zgodba najstnice se razvije v pravo zgodovinsko kriminalko, ko ji babica zaupa, da se je njen praded v času režima generala Franka zelo verjetno skrival in ilegalno deloval prav tam, kjer bo skavtski tabor. Alexia najde zadnjo še živečo pričo in odkrije presenetljivo resnico o svojem pradedu, članu ene od ilegalnih skupin,  ki so v času druge svetovne vojne pomagali beguncem pobegniti pred nacističnim režimom po skrivni poti svobode prek Pirenejev.

Pisateljica Maite Carranza spretno poveže zgodbo sodobnega časa z zgodbo iz polpretekle zgodovine, druge svetovne vojne, na ozemlju Evrope. Roman ponuja iztočnice za pogovor o aktualnih vprašanjih najstnikov kot tudi o begunski tematiki, pa o prijateljstvu, medgeneracijskem povezovanju, zaupanju, žrtvovanju in izdaji.

Delo je prevedla Veronika Rot.
........
»Mladostništvo ni obdobje »norosti« ali »nezrelosti«. To je pomemben čas čustvene napetosti, vključevanja v družbo in ustvarjalnosti. To je bistvo tega, kakšni »bi morali« biti in kakšni smo lahko, to potrebujemo kot posamezniki in člani človeške družbe. Dandanes vemo, da je doživljanje mladostnikov predvsem posledica sprememb v razvoju možganov. Če se seznanite s temi spremembami, lahko olajšate življenje sebi, mladostniku ali sebi kot odrasli osebi, ki skrbi za mladostnika. «

Knjiga Vihar v glavi z zgovornim podnaslovom: moč najstniških možganov ter sporočilnim poudarkom Vodnik pa mladostnikovi duševnosti od 12. do 24. leta, je strokovno delo, ki  zapletene znanstvene koncepte predstavi na zanimiv in razumljiv način. Avtor Daniel J. Siegel, nevropsihiater, staršem in mladostnikom predstavi, kako znanje o možganih pomaga, da jih morebitni spori in viharji lahko še močneje in globlje povežejo ter  da drug drugega lažje razumejo. Knjiga v prvem delu obravnava bistvo mladostništva in prispeva k razumevanju razsežnosti mladostništva.  V drugem delu raziskuje rast možganov v mladostništvu, v tretjem pa obravnava odnose, ki oblikujejo našo identiteto ter nam osvetli, kako izboljšamo medosebne odnose. V četrtem delu se avtor osredotoči na spoznavanje  sprememb in izzivov mladostništva ter shajanju z njimi. Že v uvodu nam svetuje:  »Vsak od nas se uči drugače, zato se po branju Prvega dela lotite knjige, kot vam ustreza … Knjigo sem napisal tako, da lahko berete posamezne dele, preskakujete poglavja in ugotovite, kaj vam najbolj ustreza.« Knjiga je opremljena z domiselnimi in zgovornimi ilustracijami, ki pomagajo pri vpogledu v poznavanje viharja v glavi in moči najstniških možganov. Dragocena je tudi, ker na enostaven način pojasni tri zmotna prepričanja o mladostništvu: da najstniki zaradi podivjanih hormonov »znorijo« ali »se jim zmeša«, da je mladostništvo zgolj čas nezrelosti, najstniki pa morajo pač »odrasti« ter, da se mora mladostnik v času najstništva popolnoma osamosvojiti od odraslih. »Prešinilo me je, da ni na voljo nobene knjige, ki bi poudarjala, da je čas mladostništva pravzaprav najbolj nabit s pogumom in ustvarjalnostjo.« 
 
Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji