#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?
Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo
Za otroke in bralce vseh starosti |
Roy Belocay: Brcanje lune Sara je devetletna deklica, ki zelo rada sanjari, tako kot večina deklic njene starosti. Vendar ne o lepih oblekicah in barbikah, temveč si zelo želi igrati nogomet. Odrasli in vrstniki jo prepričujejo, da to ni mogoče. Saj je deklica. A ona se ne zmeni za to, kaj potem, če je deklica. Njene prave prijateljice in prijatelji jo imajo radi, ker je borka in zna vztrajati pri svoji veliki želji, ob tem pa odločno brani vsakega, ki se mu zgodi krivica. Prav njena odločnost jo velikokrat spravi v težave. Urugvajski pisatelj Roy Berocay v zgodbo spretno vplete svet domišljije in sanjarjenja, prve občutke in odkrivanje zaljubljenosti, odnose v družini. Teme, ki se odpirajo ob branju te knjige, so odnosi med vrstniki in vrstniško nasilje, vloga staršev in pomen njihove podpore za samozavest in notranji mir otrok. O razkoraku med tem, kar si želiš in tem, kaj družba od tebe pričakuje. O športnem obnašanju, o krilatici, da je pomembno sodelovati in ne zmagati. Spoznamo tudi, da ni vsak tak kot ga ocenimo na prvi pogled.
|
Jana Bauer: Kako objeti ježa Nagrajena slikanica pisateljice Jane Bauer in ilustratorja Petra Škerla odpira pot mladim in odraslim k preizpraševanju:
|
Vinko Möderndorfer: Romeo in Julija iz sosednje ulice Poezija je resnica, zapisana v twitter formatu, a brez deljenja na posamezne pole. Nagrajena pesniška zbirka Vinka Möderndorferja, ilustriral jo je Jure Engelsberger, izkazuje moč poezije. Poezija je resnica, ki nagovarja, pregovarja, premika, izmika, navdihuje in prepušča mladim lastno videnje resnice. Izbrana pesniška zbirka je več kot dobrodošel »pripomoček« pri gradnji mostov za pogovore z mladimi. Naj bodo športniki ali glasbeniki, glavno je, da so mladi, ki iščejo smisel v svojih dejanjih in preizprašujejo resnico okolice. V drugače predelani klasični temi o nesrečni ljubezni nam knjiga ponuja tisto, kar ta trenutek družba najbolj potrebuje: izhodišče za pogovor, kjer bomo slišali in poslušali, kjer bomo govorili in spregovorili, in kjer bomo na koncu morda celo le obmolknili. »Najlepše so minule ljubezni. Pustile so sled in tiho željo, da bi se vse ponovilo. Spet in spet.«
|