Podari del dohodnine športu!

#športajmoinberimo: Kaj brati, da diši po športu?

1. Leposlovje za otroke

Mikel Valverde:
Tenisačica Nika, Malinc, 2023

Knjigo je prevedla Barbara Pregelj.


Že v Španiji sta zgodbi o Niki – Nika velikanka in Tenisačica Nika – avtorja Mikela Valverdeja med bralci poželi veliko zanimanja in vse kaže, da je tudi pri nas tako.

Nika je zvedava in živahna deklica, ki rada poje in nastopa, čeprav to skrivnost najraje drži zase. Včasih v svoji sobi nastopa ob brenkanju na očkov teniški lopar in si domišlja, da se bo nekoč množici predstavila na koncertnem odru in kot prava glasbena zvezda presenetila svoje oboževalce.

Če slediš svojemu cilju in v sanje prav močno verjameš, se lahko uresničijo. A kaj vse se zgodi, ko si starši napačno razlagajo tvojo navezanost na teniški lopar in te zato vpišejo na tečaj tenisa …

Ali imata tenis in glasba kaj skupnega? V knjigi Tenisačica Nika boste gotovo našli vse odgovore.

Knjiga z naslovom Tenisačica Nika je oblikovana v skladu s priporočili za oblikovanje gradiv za bralce z disleksijo in je bila v letu 2022/23 vključena v projekt Leo. Ta je potekal v domeni založbe Malinc, namenjen pa je bil otrokom v predšolskem obdobju ter na razredni stopnji osnovne šole, ki so želeli spoznati osnove španščine. Sodelovali so lahko vsi – kulturno-izobraževalne ustanove in fizične osebe, ki širijo bralno kulturo in pismenost ter radi berejo mladinsko književnost, tokrat tudi v španščini. (Tina Podgornik)
 
(Vir slike: COBISS.SI: https://d.cobiss.net/repository/si/files/159089411/124555/159089411-jak.jpeg/terms)

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/159089411.

Izposoja kot zvočna knjiga: ne;
Izposoja kot e-knjiga: ne;
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani založbe Malinc: https://www.malinc.si/portfolio-items/tenisacica-nika/.


2. Poučno gradivo za otroke in mladino

Mojiceja Bonte: Razgibanka, Epistola, 2021

»Redno telesno gibanje je ključ do zdravja telesa in duha.« (Mojiceja Bonte)

Avtorica Mojiceja Bonte je v zgornjem stavku izluščila bistvo redne telesne in fizične dejavnosti. V slikanici telovadijo in so fizično dejavne naslednje živali: mačka, kamela, noj, sova, surikata, koza, kolibri, čaplja, medved, žaba, jelen, konj, mravlja, slon, metulj, gepard, jež, krokodil, kokoš, delfin, hrček, pingvin, opica in lev.
Slikanica ponuja tudi kratek opis vsake nastopajoče živali in priporočila za telesne dejavnosti, ki se navezujejo na značilnosti posamezne živali, npr.: kroženje z glavo v obe smeri ali obračanje glave levo in desno, kot to počne sova; poskakovanje v višino z mesta ali preskakovanje lesene koze oziroma hoja po vrvi ali gredi kot koza, ki nenehno preizkuša svoje ravnotežje; mahanje z rokami, kot to s svojimi krili počne kolibri; izmenjevanje stoje na eni in drugi nogi kot lahkotna in visoka čaplja; tekmovanje v skakanju v daljino kot mogočni, poskočni jelen ali preskakovanje ovir in preizkušanje v teku, kot to počne vzdržljivi in hkrati elegantni konj. Zakaj torej ne bi telovadili in se gibali tudi mi?!

(Vir slike: COBISS.SI: https://d.cobiss.net/repository/si/files/60705027/90078/Razgibanka.jpg/terms)

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?q=razgibanka&db=cobib&mat=allmaterials&start=0.

Izposoja kot zvočna knjiga: ne;
Izposoja kot e-knjiga: ne;
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani knjigarne Cangura: https://cangura.com/knjigarna/knjige/razgibanka/.

3. Leposlovje za odrasle
 
Paolo Cognetti: Nikoli na vrh: himalajsko potovanje, UMco, 2023

»Začel sem preštevati kamne, ko se je oglasila domača litanija, zamrmrana iz ust meniha, ki je namesto z grajo postregel z nasmeškom.« (odlomek na platnici knjige)

Paolo Cognetti je italijanski pisatelj, ki je več let živel v New Yorku, zdaj pa živi v Milanu ali v gorski koči na dva tisoč metrih nadmorske višine.

Knjiga je potopisna beležka ter tankočutna, topla in hkrati realna pripoved, ki jo je pisatelj skupaj s prijateljema – sopotnikoma doživljal in beležil v Himalaji. Avtor opisuje lastna doživetja in občutke ob odkrivanju in spoznavanju mogočnega gorstva, čeprav nikoli ne posega po njegovih vrhovih, temveč hodi pod njimi. Na poti spoznava življenje tamkajšnjih ljudi, nosačev, vodnikov in kuharjev, ki spremljajo potovanje, sopotnikov, ki delijo podobne ali čisto druge občutke potovanja ali iskanja lastnega jaza. Premagovanje ovir je namreč pot, po kateri moraš sam, in posebno v gorah se zaveš, da ta samota ni vedno prava rešitev in da je včasih vseeno laže, če pot prehodiš v družbi. Pisatelja je za obisk Himalaje navdahnila knjiga z naslovom Snežni leopard Petra Matthiessena, po kateri naj bi tudi prehodil večji del poti. Cognetti je zabeležil svoje videnje sveta, ki se ga je nedvomno dotaknil – včasih v dobrem, včasih v manj dobrem smislu, ker takšno je pač življenje. Knjiga je razdeljena na štiri osrednja poglavja z naslovi Ob reki navzgor, Pod sveto goro, Po mejni dolini in Skozi puščavo ter ponuja zemljevide, ki jih je avtor sam izrisoval na poti. (Tina Podgornik)
 
(Vir slike: COBISS.SI: https://d.cobiss.net/repository/si/files/126022403/114718/126022403-dk.jpeg/terms)

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/126022403.

Izposoja kot zvočna knjiga: ne;
Izposoja kot e-knjiga: ne;
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani knjigarne Bukla: https://www.bukla.si/umco/nikoli-na-vrh.html.
Zapisa o knjigi sta dostopna na: COBISS.SI: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/126022403 in Dobreknjige.si: https://www.dobreknjige.si/knjige/nikoli-na-vrh-himalajsko-potovanje/.
 
 
Pripravili: Tina Podgornik in Polona Palčič, Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica ter Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo.
 
#športajmoinberimo je program, ki ga vodi Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije – združenjem športnih zvez, Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo RS, Mestno knjižnico Ljubljana, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Združenjem splošnih knjižnic, revijo Bukla ter projektoma Kulturni bazar in Nacionalni mesec skupnega branja. Fotografije naslovnic knjig so povzete s spletnih strani založb.


Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji