OI Pariz 2024

Prva postaja letošnjega Športajmo in berimo v Kranju

Prva postaja letošnjega Športajmo in berimo v Kranju
Program #športajmoinberimo je nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami. Letošnja prva postaja je bila v Mestni knjižnici Kranj. Z mladimi športniki so svoje razmišljanje in zgodbe delili: Cene Prevc, Andrej Miklavc in Tadeja Brankovič Likozar.

Program #ŠIB finančno podpirata Javna agencija za knjigo in Olimpijski komite Slovenije, Javna agencija za Knjigo pa ob tem nameni še knjižne zahvale sodelujočim vrhunskim športnikom in športnicam. Na včerajšnjem dogodku so svoj pogled na branje ter svoje bralne in druge življenjske izkušnje delili trije olimpijci in bivši vrhunski športniki. Olimpijski medalist in bivši smučarski skakalec Cene Prevc zbranim mladim športnikom pripovedoval o tem, kako je odraščal obkrožen s knjigami, saj je njihova mama "knjižničarka postala slučajno in knjižničarka tudi ostala". Knjige je od nekdaj oboževal in jih rad bral, ko je le našel čas za to: »To branje vsakih pet minut je šlo tako daleč, da so enkrat mamo klicali in ji rekli, da naj vsaj na poti do avtobusne postaje ne berem. Vsaj tistih pet minut naj ne berem.« 
 
Andrej Miklavc je spregovoril, zakaj je sploh ostal v športu. Na vprašanje moderatorke, koliko je pomembno, da se otrok sam odloči za posamezni šport, je podal zanimivo razmišljanje. »Mi smo res zelo srečen narod, ker skoraj ni otroka, ki se ne bi ukvarjal s športom. V smučariji pa sem ostal, ker sem se imel fajn. Tam sem imel prijatelje in tam sem se najboljše počutil.«
 
Tadeja Brankovič Likozar je naslovila tudi sposobnost izražanja čustev v odnosu med trenerjem in športnikom. »Trener ne more vedeti, če mu ne poveš. Da pa lahko poveš, izraziš, kaj čutiš, misliš, potrebuješ besede. In te dobiš z branjem.« Podelila je z mladimi zgodbo o njenem rumenem kovčku, ki so je spremljal na tekmovanja in priprave. Ko jo je enkrat maser, ki je ta kovček pomagal nositi, vprašal: »Pa kaj nosiš ti tu not? Zlato?« je odgovorila: »Ja, knjige.«
 
Od številnih tem, ki so jih naslovili, je morda tista o notranji motivaciji našla največ pozornosti pri mladih. »Veselje, tako kot je Andrej povedal, veselje je pravi talent. Ko meni nekdo reče, da imam talent za skoke, postanem čist vijoličen. Kaj pa je talent? Veselje je tisto, ki te pelje čez tisto točko, ko ti je fizično in psihično naporno. Talent je veselje nekaj početi čez meje lastnih fizičnih in psihičnih omejitev. To kar počnem, moraš imeti rad.« je bil Cene Prevc zelo jasen. 



ŠIBamo naprej v Novo Gorico. Tam bomo malo pred svetovnim dnevom knjige. 19. aprila 2023. V vmesnem času pa vabljeni, da si na naši spletni strani ogledate priporočila za branje za mesec april.

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji