OI Pariz 2024

#športajmoinberimo na Ptuju ali "Povejte punci, da jo imate radi!"

#športajmoinberimo na Ptuju ali
V torek, 16. maja 2023, smo se s programom #športajmoinberimo ustavili v najstarejšem mestu in eni najlepši splošnih knjižnic v Sloveniji. Vrhunske športnike in športnice so gostili v Knjižnici Ivana Potrča na Ptuju. Skupaj s tremi gosti so tokrat razmišljanju o bralni pismenosti in bralni kulturi dodali vpogled v pomen čustvene pismenosti, kar je v teh trenutkih izjemnega pomena. Svoje izkušnje in poglede na branje so z zbranimi delili: Gloria Kotnik, Cene Prevc in Urška Hrovat.

Tokrat se je v vlogo voditelja postavil nekdanji vrhunski športnik in ambasador programa #športajmoinberimo Andrej Miklavc in goste popeljal po različnih življenjskih pokrajinah. Urška Hrovat, uspešna smučarka iz generacije "vražjih Slovenk", je bila kot tekmovalka izredno čustvena, kazala je svoja čustva, v cilju je jokala. »Tako so ljudje vedeli, da imam pravo srce,« nam je pojasnila. Jokala je, naj je zmagala ali izgubila, naj je bil dober rezultat ali slab in včeraj je mladim zelo močno položila na srce: »Pokažite svoja čustva, ne se sramovat. Povejte punci, da jo imate radi. Dajte to ven iz sebe, če tudi vas morda zavrne. Čustva so zelo pomembna, potrebno jih je pokazati, če želimo, da bo ta svet še kako naprej deloval.« Tudi včeraj je potočila solzo ali dve, kar je potrdilo njeno podelitev o čustvenem svetu mladih športnikov in športnic. A tokrat solze ni izpustila zaradi sebe, temveč ob misli na njeno drugo poslanstvo. Poslanstvo mame mladega športnika, ki odhaja v tujino uresničiti svoje sanje. Zaupala nam je, da »nikjer ni zagotovila, da so sanje in odločitve, ki jih sprejemaš za uresničitev teh sanj, pravilne. Pomembno pa je, da če imate kakšne želje, sanje, poskušate te uresničiti

Kako pomembna je družina pri športniku ali športnici, je podelila tudi Glorija Kotnik. Izrečene besede so bile podane brez filtrov in pospremljene s solzami. »Vsakemu športniku je največja podpora družina. Ko sem imela težke trenutke, sta se najbolj sekirala moja starša. Ta olimpijska medalja je nagrada za mojo družino. Spoštujte svoje starše, imejte jih radi, kar naredijo za vas. Karkoli dosežete, veste, na koncu je pomembno, da ste dobri ljudje in da znate pomagati drugim. Tudi to nam daje šport.« Dvorana, v kateri je bilo 80 dijakov prvega, drugega in tretjega letnika, je te iskrene izjave sprejelo s tišino in nasmehom. Niso gledali v telefone, niso umikali pogleda, obstali so v trenutku in zaploskali.
 
Tokratno srečanje je naslovilo ob bralni kulturi in bralni pismenosti tudi čustveno pismenost, ki je nedvomno zelo pomembna veščina v življenju mladega dijaka športnika, dijakinje športnice. Govoriti o čustvih je pomembno, saj je to edina pot do tega, da spoznamo čustva, ki se prebujajo v nas in ki so gibalo našega delovanja. Cene Prevc je dal mladim pomemben nasvet: »V življenju verjetno sami spoznate, da si si sam sposoben znanje priskrbeti. Pomembno je, da znaš to znanje potem tudi uporabiti. Za vsako mojo oceno je znanje, ki ostane pri meni. Ne želim imeti odprtih, neprebranih knjig pred seboj, zato bom vsa izobraževanja, ki sem jih začel, tudi zaključil. Ker sam tako hočem.«
 
Seveda smo se ustavili tudi pri knjigah in branju. Na vprašanje, katera je bila knjiga, ki jim je bila najmanj všeč, je Cene v hipu odgovoril: »Gospa Bovary. Ker kaj pa je ta ženska delal temu možu. Takšne ženske ne bi mogel imeti v svojem svetu. Take punce jaz ne bi mogel imeti.« Branje in šport prebujata čustva na polno, zato so čustvenih trenutki, govor o čustvih tudi dragocena vsebina, ki jo odpirajo ti dogodki. Cene jim je tudi razložil razliko med knjigo in zaslonom. »Največja razlika med črkami v teh platnicah in sliko, je pri naših možganih. Ko beremo, možgani delajo. Ko ne beremo, ko gledamo le sliko, naši možgani ne delajo. Ker sem si bil spodoben ustvariti svojo sliko Harryja Poterja, sem si precej lažje predstavljal skok na skakalnici. Če hočemo nadgrajevati sebe, rabimo knjige.«

»Kje je sonce?« bi bilo vprašanje te dni. Zagotovo ga najdemo v knjigah in v zgodbah izjemnih športnikov ter športnic. 

Naslednja postaja #ŠIBanja bo v Kopru 1. junija 2023, v vmesnem času pa vas vabimo, da na spletni strani preberete knjižna priporočila za mesec maj.

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji