Bakla 2024

Slovenska reprezentanca se iz Krakova vrača s 13 odličji

V Krakovu so se z zaključno slovesnostjo sklenile tretje Evropske igre. Slovenska zastavonoša je bila Tyra Barada, z zlatom in srebrom najuspešnejša slovenska športnica na igrah. Največ kolajn si je sicer priborila Nika Prevc, ki je skupaj zbrala 2 srebrni in bronasto kolajno. Naši športniki in športnice so skupaj osvojili 13 kolajn, od tega tri zlate, osem srebrnih in dve bronasti.

Slovenska reprezentanca je štela 137 športnikov in športnic, ki so s 13-imi osvojenimi kolajnami pristali na skupnem dvajsetem mestu od vseh sodelujočih evropskih držav.

Po obeh kriterijih so bili najboljši Italijani, ki so domov odnesli okroglih 100 kolajn, od tega 35 zlatih. Po številu zlatih so ji sledili Španci (21), po skupnem številu pa Nemci (62). Uspeh Italijanov niti ni presenetljiv, saj je sedež Evropskega olimpijskega komiteja v Rimu, kar je po mnenju mnogih zelo vplivalo na izbiro športov, ki so jih Poljaki uvrstili na igre.

Slovenija je osvojila dve kolajni več kot na prvih dveh igrah v Bakuju in Minsku skupaj, a dosežke je nemogoče primerjati, saj je bilo v Krakovu največje število športov doslej, prav tako pa so bili športi različni kot na prvih dveh. Slovenci so imeli srečo, da so na igre uvrstili neolimpijski kickboks - wako, kjer so osvojili štiri kolajne, dve, zlato in srebro, si je okrog vratu obesila Barada, po eno pa sta osvojili Urška Gazvoda in Tina Baloh, ter smučarske skoke. V tem sicer zimskem športu so prav tako osvojili štiri kolajne, zlato Nika Križnar, dve srebrni Nika Prevc, obe pa sta bili skupaj z Anžetom Laniškom in Timijem Zajcem tretji tudi na ekipni tekmi.

V zbirko so tri kolajne prispevali atleti. Kristjan Čeh je zmagal v metu diska, Tina Šutej v skoku s palico in Maruša Mišmaš Zrimšek v teku na 3000 metrov zapreke sta bili srebrni. Pri atletskih dosežkih bi se dalo razpravljati, koliko so na tekmovanju, ki je veljalo tudi za ekipno evropsko prvenstvo, rezultati merodajni. Atleti so nastopili v treh ligah, v drugačni konkurenci in tudi v drugačnih vremenskih razmerah. Slovenija je nastopila v drugi ligi, želeni cilj, uvrstitev v prvo, pa zaradi spleta različnih nesrečnih okoliščin, ni izpolnila. Za tretjim mestom, ki je vodil med elito, je zaostala vsega 0,5 točke.

Srebrno kolajno je osvojil tudi taekwondoist Patrik Divkovič, s stališča olimpijskih iger je med slovenskimi njegov rezultat med najvrednejšimi. Poleg smučarskih skakalcev v mešani ekipni tekmi se je bronaste kolajne razveselila še športna plezalka Lucija Tarkuš, ki se je do odličja dokopala v balvanskem plezanju.