Podpisane so prve pogodbe s športniki – kandidati za nastop na zimskih olimpijskih igrah Milano Cortina

Podpisane so prve pogodbe s športniki – kandidati za nastop na zimskih olimpijskih igrah Milano Cortina
Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije, in Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije, sta danes ob robu predstavitve športnih in poslovnih aktivnosti, ki potekajo v okviru priprav na zimske olimpijske igre, podpisala pogodbe s prvimi šestimi športniki – kandidati za nastop na igrah, in sicer z Niko Vodan, Anjo Mandeljc, Žanom Kranjcem, Žanom Koširjem, Jakovom Fakom in Vidom Vrhovnikom.

Na olimpijskih igrah, ki jih bosta med 6. in 22. februarjem naslednje leto gostila Milano in Cortina d'Ampezzo, bo predvidoma nastopilo približno 45 slovenskih športnic in športnikov. Ob tem se bo Slovenija v Cortini predstavila tudi s Slovensko hišo, ki bo odprta za vse. Na novinarskem srečanju je Olimpijski komite Slovenije podpisal tudi pogodbo z novim velikim sponzorjem olimpijske družine, družbo Triglav Skladi, ki je del Skupine Triglav.
 
Olimpijske igre Milano Cortina 2026 bodo potekale v neposredni bližini Slovenije, zato lahko slovenski športniki pričakujejo veliko podporo navijačev. Olimpijski ogenj bo gorel v Milanu in Cortini, tekmovanja bodo potekala še v Livignu, Bormiu, Predazzu, Teseru in Anterselvi/Antholzu.
 
Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, je ob tem izpostavil, da bodo »zimske olimpijske igre zelo blizu Slovenije, zato je to odlična priložnost, da navijači naše športnike na tem največjem športnem dogodku na svetu, podprejo v živo. Športniki bodo ponosno nastopili za Slovenijo in bodo za podporo izjemno hvaležni, saj so olimpijske igre v karieri vsakega športnika izjemen dogodek. V samostojni Sloveniji so naši športniki doslej osvojili 24 medalj na zimskih olimpijskih igrah in verjamem, da bomo tudi naslednje leto imeli močno reprezentanco. S športniki se bomo družili na Slovenskih točkah in v Slovenski hiši, ki bo v središču Cortine in ki bo odprta za vse. Slovenska hiša bo platforma, kjer bomo svetu pokazali, kako izjemni smo Slovenci – tako v športu kot v kulturi, turizmu in gospodarstvu.« Projekt Slovenske hiše podpirajo Vlada RS, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter številni poslovni partnerji.
 
Franjo Bobinac in Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije, sta na srečanju podpisala pogodbe s prvimi šestimi športniki – kandidati za nastop na igrah, in sicer z Niko Vodan, Anjo Mandeljc, Žanom Kranjcem, Žanom Koširjem, Jakovom Fakom in Vidom Vrhovnikom.
 
Enzo Smrekar, predsednik Smučarske zveze Slovenije, je ob podpisu pogodb dejal, da »podpis pogodb s športniki, ki so kandidati za nastop na prihajajočih zimskih olimpijskih igrah, ni zgolj formalnost – je simbol zaupanja, odgovornosti in skupnega cilja. Olimpijske igre so vrhunec štiriletnega  cikla, ki ga že nestrpno pričakujemo. Še posebej zaradi bližine prizorišč, ki jih odlično poznajo tako naši športniki kot navijači, kar daje tem igram prav posebno noto in dodaten naboj.  Naši športniki bodo imeli po dolgem času priložnost tekmovati na olimpijskem prizorišču z močno podporo slovenskih navijačev v živo. Prepričan sem, da bo to dodaten vir motivacije in energije in verjamem, da bomo skupaj ustvarili novo poglavje uspehov slovenskega zimskega športa.«
 
Franjo Bobinac je izpostavil tudi, da brez močnih partnerstev ne bi bilo uspehov slovenskega športa: »Pri tem smo izjemno ponosni, kadar se olimpijski družini pridružijo novi partnerji, ki prepoznavajo pomen olimpizma in olimpijskih vrednot.« Tako sta ob predstavitvi aktivnosti, ki potekajo pred olimpijskimi igrami, Franjo Bobinac, in Benjamin Jošar, predsednik uprave družbe Triglav Skladi, podpisala sponzorsko pogodbo za obdobje 2025-2028. Ob tem je Benjamin Jošar dejal: »V Triglav Skladih, ki smo del Skupine Triglav, verjamemo v moč vrednot – tako v poslovnem svetu kot v življenju nasploh. Olimpizem s svojimi vrednotami spoštovanja, odličnosti in prijateljstva odraža tisto, kar nas navdihuje in vodi tudi pri našem vsakdanjem delu.
Ponosni smo, da lahko kot del olimpijske družine podpiramo športnice in športnike na poti doseganja njihovih ciljev in ambicij. Njihov zgled potrjuje, da življenje v duhu olimpijskih vrednot vodi k uresničevanju sanj.«

 
Štiri otvoritvene slovesnosti, šest olimpijskih vasi
Organizatorji na olimpijskih igrah skupno pričakujejo 2900 športnic in športnikov iz 90 držav, ki se bodo za medalje pomerili v 16 panogah. Glavna otvoritvena slovesnost bo potekala na stadionu San Siro v Milanu, ob tem pa bodo otvoritvene slovesnosti, na katerih bodo sodelovali športniki, potekale tudi v Cortini, Livignu in Predazzu. Zaključna prireditev bo ena, in sicer v Veroni.
 
Olimpijskih vasi za športnice in športnike bo šest, in sicer v Milanu, Cortini, Bormiu, Livigu, Predazzu in Anterselvi.
 
»Ocenjujemo, da bo v olimpijski reprezentanci Slovenije na zimskih olimpijskih igrah Milano Cortina okoli 45 olimpijk in olimpijcev, skupaj s spremljevalnimi ekipami pa bo v slovenski odpravi več kot 100 članov. Dokončen seznam športnikov bo znan januarja prihodnje leto,« pravi Blaž Perko, direktor Sektorja za šport na Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez.
 
Na igrah bodo športnice in športniki tekmovali v hokeju na ledu, umetnostnem in hitrostnem drsanju, hitrostnem drsanju na kratke proge, deskanju na snegu, turnem smučanju, smučanju prostega sloga, alpskem smučanju, curlingu, sankanju, bobu, skeletonu, biatlonu, smučarskih tekih, smučarskih skokih in nordijski kombinaciji.
 
Slovenska hiša v Cortini, Slovenski točki v Bormiu in Predazzu
Ker bodo med tekmovalnimi prizorišči relativno dolgi potovalni časi, slovenski športniki, ki bodo tekmovali, na primer, v Bormiu, Livignu, Predazzu ali Anterselvi, po vsakem nastopu ne bodo prišli v Slovensko hišo v Cortino d'Ampezzo. Zato bo imel Olimpijski komite Slovenije v Bormiu in Predazzu pripravljeni posebni Slovenski točki, kjer bo potekalo slavje in sprejem v primeru osvojene kolajne. »Po zaključku tekmovanj načrtujemo, da bodo dobitnice in dobitniki kolajn prišli še v Slovensko hišo, ki bo sicer lahko hkrati sprejela približno 250 obiskovalcev. To jo naredi idealno za druženje, mreženje in praznovanje uspehov športnikov. To večnamensko središče bomo tako izkoristili za druženje s slovenskimi športniki, državniška in poslovna srečanja, posvete ter nadaljnje utrjevanje povezave Slovenije in Italije na gospodarskih, kulturnih in športnih področjih,« je na predstavitvi dejal Matic Švab, poslovni direktor Olimpijskega komiteja Slovenije.
 
Organizatorji pričakujejo 1,6 milijona obiskovalcev na prizoriščih in okolici ter 2 milijardi TV-gledalcev.

Glavni sponzor
Glavni medijski sponzor
Veliki sponzorji
Sponzorji
Potrdite uporabo dodatnih piškotkovNaša spletna stran uporablja svoje piškotke, ki so potrebni za njeno pravilno delovanje. Z uporabo te strani se strinjate za prejemanje teh piškotkov. Potrditi pa morate uporabo dodatnih piškotkov, ki vam omogočajo dodatne storitve. Več o naših in dodatnih piškotkih si lahko preberete tukaj.