Podari del dohodnine športu!

#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

1. Leposlovje za otroke

Marta Bartolj: A smo že tam?, Miš, 2023

»Deček se z mamo in očkom odpravlja na obisk k babici in dedku. Srečanja se zelo veseli, a žal ne gre vse po načrtih. Pot kar traja in traja in ji ni videti konca. Dečku je vmes dolgčas, lotevata se ga naveličanost in slaba volja, a vsakič znova se uspe kmalu tudi zamotiti in razvedriti. Pokaže se, da se da z malo potrpežljivosti najti pot iz vsake zagate in tudi dečkova družina slednjič prispe na cilj, kjer jih ne čakata samo babica in dedek, ampak tudi torta!
Gre za slikanico brez besedila, ki po slogu in tehniki sledi knjigi Kje si?, ki je avtorici Marti Bartolj prinesla veliko prepoznavnost in uspeh tudi v tujini.« (Vir: spletna stran založbe Miš)
 
Slikanica skozi ilustracije prikazuje doživljanje dečka, ki se s starši odpravlja na obisk k babici in dedku. Deček komaj čaka srečanje s starimi starši ter se ves navdušen in v pričakovanju skupaj s starši odpravi na pot. Potovanje se hitro spremeni v nepričakovan zaplet in premagovanje ovir na poti, saj se do cilja kot nalašč odstirajo nove in nove prepreke: pokvari se avto, sledi dolgo čakanje na avtobus in vlak, vožnja s taksijem in prometni zamašek v mestu. Vmes vseh teh pripetljajev pa se dečku pojavlja tudi veliko drobnih, lepih trenutkov, ki mu vlivajo pogum in potrpljenje za vztrajanje na poti, ki ni prav enostavna. Seveda pa je ob koncu najlepša nagrada okusna tortica v objemu starih staršev. (Tina Podgornik)

(Vir slike: spletna stran založbe Miš: https://www.miszalozba.com/knjige/a-smo-ze-tam-trda/)

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/163911683

Izposoja kot zvočna knjiga: ne;
Izposoja kot e-knjiga: ne;
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani založbe Miš: https://www.miszalozba.com/knjige/a-smo-ze-tam-trda/

2. Poučno gradivo za otroke in mladino

Amélie Javaux: Moja nepovezana družina, Grafenauer založba, d. o. o., 2022
 
 »Čeprav nas je tehnologija v covidnem obdobju pomembno zbližala, je uporaba digitalnih naprav v veliki meri samotna dejavnost. Slikanica želi otroke opozoriti na to, da nas prekomerna uporaba zaslonov obremenjuje in s tem prikrajša za številne interakcije, ki bi jih sicer lahko imeli. Medsebojni odnosi v družini se rahljajo, izgublja se stik z realnim svetom, izgubljamo socialne veščine ter s tem onesrečujemo sami sebe in svoje najdražje. Glavni junak pričujoče slikanice je kuža, s katerim se otrok z lahkoto poistoveti in se tako lažje vživi v njegovo žalost zaradi zaslonov, ki so popolnoma odtujili družino. Preprosta zgodbica, ki se na žalost odvija v marsikaterem od naših domov, poudarja, da je bolj kot slonenje pred zasloni pomembno to, da si povezan s samim seboj, z naravo ter predvsem s svojo družino in prijatelji.
Slikanica je prevedena že v 19 jezikov! (Vir: spletna stran založbe Grafenauer d. o. o.)
 
Pametni telefoni, tablice, video igrice ter druge naprave in tudi družbena omrežja so dejavniki, ki so v današnjem svetu skoraj nepogrešljivi. Zdi se, da se vse vrti okrog teh naprav in virtualnosti. Ker te zelo hitro posrkajo vase, se zgodi, da uporabnik izgubi stik z okolico in resničnim dogajanjem. In tako nehote pozabi na svoje obveznosti, dejavnosti, pozabi pa tudi na druženje s sorodniki, prijatelji, znanci, sošolci in ne nazadnje tudi s hišnimi ljubljenčki, ki kot čustvena živa bitja ta odmik zaznajo prav tako kot mi. Ker bo informacijska tehnologija tudi v prihodnje prisotna v našem vsakdanjem življenju, je dobro, da se jo naučimo zmerno in varno uporabljati, sicer bo mimo nas steklo vse naše življenje. (Tina Podgornik)

(Vir slike: COBISS.si: https://d.cobiss.net/repository/si/files/110769923/109889/Moja-nepovezana-dru%C5%BEina.jpg/terms

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/110769923

Izposoja kot zvočna knjiga: ne
Izposoja kot e-knjiga: ne
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani založbe Grafenauer d. o. o.: https://grafenauer.si/knjigarna/otrosko-in-mladinsko/slikanice/moja-nepovezana-druzina/

3. Leposlovje za odrasle

Lora Roglič Klinc: Kilometer nič, Hoče, Ariom Leone d. o. o., 2020

»Dobrodošli v svet, obarvan rdeče, poln adrenalina in kolesarskega deja vuja, kjer vam bo avtorica skušala približati navijaško pustolovščino s prve vrste.
Lorin knjižni prvenec Kilometer nič, ki je posvečen vsem zvestim slovenskim navijačem, je začel nastajati na lanski dirki po Španiji, na kateri je skupaj z domačimi, prijatelji in takrat dvomesečnim sinom Levom spremljala dirko v živo od devete etape do konca.
Svoje pripetljaje in doživetja je strnila v zapiske, katere je kasneje tudi preko objektivnih poročil o dirki, razširila z nekaj teorije o cestnem kolesarstvu z namenom, da bi ljudem približala kolesarski svet in njegovo ozadje.«
(Vir: spletna stran Primoža Rogliča)
 
Priznam, od nekdaj sem navijačica Primoža Rogliča, a odkar sem prebrala knjigo Lore Roglič Klic, v kateri opisuje kolesarski šport in dogodivščine na dirkah svojega moža – slovenskega kolesarskega junaka Primoža Rogliča, lahko rečem, da končno razumem kolesarstvo. Zdaj vem na primer, čemu so barve majic različne, kako se kolesarji okrepčajo med dirko, koliko pomeni ekipni duh, kaj se dogaja po osvojeni etapi, zakaj je pomembna regeneracija kolesarja itd. Lora je skozi to pripoved prikazala pogled na kolesarski šport, ki nikogar ne bo razočaral ali pustil ravnodušnega. (Tina Podgornik)
 
(Vir slike: spletna stran Primoža Rogliča: https://www.primozroglic.com/izdelek/knjiga-kilometer-nic-lora-klinc/)

Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/82595075

Izposoja kot zvočna knjiga: ne;
Izposoja kot e-knjiga: ne;
Nakup možen tudi v zvočni obliki: ne

Knjigo lahko kupite na spletni strani Primoža Rogliča: https://www.primozroglic.com/izdelek/knjiga-kilometer-nic-lora-klinc/
 

Pripravile: Tina Podgornik in Polona Palčič, Goriška knjižnica Franceta Bevka ter Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo.
 
#športajmoinberimo je program, ki ga vodi Goriška knjižnica Franceta Bevka v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije – združenjem športnih zvez, Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo RS, Mestno knjižnico Ljubljana, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Združenjem splošnih knjižnic, revijo BUKLA ter projektoma Kulturni bazar in Nacionalni mesec skupnega branja. Fotografije naslovnic knjig so povzete s spletnih strani založb.




 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji