Dogodek z naslovom »Zmanjševanje ogljičnega odtisa športnih organizacij: Razumevanje našega vpliva in ukrepanje za spremembe« je poudaril pomen povezovanja športa z okoljskimi cilji ter dolgoročne zaveze evropskih športnih organizacij k bolj trajnostnemu delovanju.
V razpravi »Projekt OCEAN skozi oči 18 podnebnih uradnikov: kje smo začeli, kje smo danes« je aktivno sodeloval tudi predstavnik Olimpijskega komiteja Slovenije Miha Premelč, ki je izpostavil pomen znanja, pridobljenega na usposabljanjih v okviru projekta OCEAN, ter spoznanje, da trajnost ni ločen projekt, temveč mora postati sestavni del delovanja vsake organizacije. S podobnimi izzivi se soočajo številni nacionalni olimpijski komiteji, kar nam je omogočilo skupno iskanje učinkovitih rešitev.
Organizatorji dogodka so predstavili tudi ključne rezultate projekta, namenjene vsem športnim organizacijam – tudi tistim, ki niso bile neposredno vključene v konzorcij partnerjev projekta. Med predstavljenimi dosežki izstopajo:
- priročnik za podnebne uradnike;
- orodje za merjenje ogljičnega odtisa, razvito v sodelovanju z organizacijo Öko-Institut;
- zbirka ukrepov in strategij za zmanjševanje ogljičnega odtisa, v katero sodi tudi Trajnostni akcijski načrt OKS-ZŠZ;
- digitalno orodje OCEAN Toolbox, kjer so zbrani vsi ključni viri projekta.
V zaključnem delu konference pod naslovom »OCEAN: začetek gibanja« so partnerji poudarili, da projekt ni zaključek, temveč začetek dolgoročnega gibanja za trajnost v športu – gibanja, ki ima moč spremeniti organizacije in vplivati na širšo družbo.
Dogodek se je sklenil s podelitvijo priznanj podnebnim uradnikom, ki so imeli v okviru projekta ključno vlogo.