Bakla 2024

Z jezikovnim poligonom preko športa do lepše slovenščine

Z jezikovnim poligonom preko športa do lepše slovenščine
Šport je pri Slovencih, ki živijo izven matične domovine, ena edinstvenih povezovalnih niti, ki pripadnike slovenske narodnostne skupnosti združuje in jih povezuje v specifično slovensko narodnostno celoto.
 
V zamejstvu šport odigrava nezamenljivo vlogo utrjevanja slovenske besede in jezika. Da bi kljubovali težavam, ki izhajajo iz mešanega jezikovnega prostora, v katerem je slovenščina podvržena vplivom jezika večinskega naroda, so si pri Združenju slovenskih športnih društev v Italiji zamislili projekt z naslovom “Jezikovni poligon”.

Jezikovni poligon je tekmovanje za dijake in dijakinje slovenskih nižjih srednjih šol v Furlaniji - Julijski krajini, na katerem mladi pod 15. letom starosti utrjujejo svoje znanje slovenskega jezika preko igre in zabave. Gre za že tradicionalno letno merjenje moči v gibalnih in jezikovnih veščinah, ki ga ZSŠDI izvaja od leta 2017. Prvi del projekta poteka na posameznih šolah, med rednimi urami pouka; drugi pa v obliki finalnega srečanja deželnega značaja, kjer tekmujejo najboljše ekipe, po ena za vsako slovensko nižjo srednjo šolo v Italiji. V vsaki ekipi 5 tekmovalcev posamično odgovarja na dve vprašanji iz slovenske slovnice in besedišča in se spopada s spretnostnimi vajami na poligonu. Zmaga ekipa, ki opravi predpisane naloge v najkrajšem času. Pravilni odgovori na jezikovna vprašanja so nagrajeni s časovnim odbitkom, napake na poligonu pa prinašajo dodatke.
 
Vedno več otrok, ki obiskuje slovenske šole v Italiji, izhaja iz mešanih zakonov ali iz ne slovensko govorečih družin. Slovenščina ni edini pogovorni jezik med mladimi pripadniki slovenske narodne skupnosti v Furlaniji - Julijski krajini. Vpliv italijanščine je zelo občuten na vseh nivojih jezikovne vzgoje. S svojim projektom ZSŠDI vključuje jezikovne teme v okolje športnega tekmovanja ter mladim ponuja možnost, da razvijajo svoje jezikovne spretnosti preko zabavne igre. Učenje preko gibanja ponuja bolj raznolik pristop do znanja, kar omogoča tudi usvajanje novega besedišča v neformalnem okolju. ZSŠDI je tako združilo skoke, prevale, tek v slalomu in druge športne elemente s slovenskim pravopisjem in slovnico. Partner projekta je Slovenski raziskovalni inštitut - SLORI, ki je oblikoval jezikovna vprašanja.
 
Letošnji finale Jezikovnega poligona je potekal v petek, 19. aprila, v športnem centru Pikelc na Opčinah. V napetem in dokaj izenačenem športno-jezikovnem tekmovanju so slavili dijaki in dijakinji nižje srednje šole Sv. Cirila in Metoda na Katinari pri Trstu. Andrea Fortuna, Lan Grebenšek, Carlo Lovero, Eva Margaret Meng in Alice Schiulaz so premagali vso konkurenco in osvojili tudi prvo nagrado v znanju slovenskega jezika, saj so si prislužili največ točk v jezikovnem kvizu (skupno 165 v dveh nastopih). 
 
Podprvaki pa so dijaki in dijakinji nižje srednje šole Iga Grudna iz Nabrežine, tretja pa je bila ekipa samih deklet, ki so zastopale nižjo srednjo šolo Frana Levstika s Proseka. Na kotalkališče na Pikelcu so organizatorji postavili tri poligone. Nastopajoče ekipe so se kot prvo pomerile v paralelnih izločevalnih bojih. Tretji poligon pa je bil namenjen velikemu finalu, v katerem je nastopilo pet ekip. V zadnjem tekmovalnem delu, ki je kot ostale tekme ponujal bogat izbor motoričnih izzivov in jezikovnih vprašanj različnih težavnostnih stopenj, so slavili Katinarci, sicer počasnejši od ostalih finalistov, a uspešnejši ob nabiranju časovnih odbitkov v jezikovnem kvizu.
 
»Na šolah nas vsako leto z veseljem sprejmejo, saj Jezikovni poligon združuje zabavo in poučnost. V teh letih smo sicer opazili, da znanje slovenskega jezika pri dijakih tretjih razredov nižjih srednjih šol (8. razred po vzgojnem sistemu v Sloveniji) ni na visokem nivoju, tudi na motorični ravni ni nekih presežkov. Otroci se sicer trudijo, sploh na finalu, kjer pride v ospredje tudi tekmovalni naboj. Pri tej starosti je tudi ta vidik dokaj pomemben,« je po finalnem srečanju dejal idejni oče projekta, tajnik ZSŠDI Evgen Ban. »Projekt uzavešča mladim zamejkam in zamejcem knjižni jezik in promovira izražanje v kakovostni slovenščini. Če dijaki na koncu športnega poligona osvojijo eno ali dve novi slovenski besedi, je to že dober rezultat. Napake se pojavljajo vedno pri istih vprašanjih. Težave so predvsem pri preoblikovanju pogovornih stavkov v pravilno slovenščino, dijakom pa gre dobro uporaba vejic,« je še povedal tajnik Združenja slovenskih športnih društev v Italiji, kjer preko različnih projektov kot je Jezikovni poligon izkazujejo svojo skrb za slovenski jezik in dokazujejo, da je prav šport pomemben pedagoško-vzgojni pripomoček pri utrjevanju čuta narodnostne slovenske pripadnosti tudi izven slovenskih meja.

Besedilo in fotografije: ZSŠDI

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji