Imamo to. Peking prihajamo!

ZOI Salt Lake City 2002

 Igre XIX. olimpiade / Salt Lake City, ZDA 8. 2. - 24. 2. 2002
 
ORGANIZATOR
št. športnikov:    2.399 (886 Ž, 1.513 M)   moto iger:    Light the fire within. (Prižgi ogenj znotraj sebe.)
št. športnih panog:   15   spletna stran:   https://www.olympic.org/salt-lake-city-2002
št. disciplin:   78   št. novinarjev:   8.730
št. držav:   77   št. volonterjev:   22.000

SLOVENSKA REPREZENTANCA
št. športnikov:   41 (16 Ž, 25 M)    zastavonoša na otvoritvi:   Dejan Košir (deskanje na snegu)
št. športnih panog:   8   pregled reprezentance:   slovenska reprezentanca
uvrstitev Slovenije:   24   pregled rezultatov:   rezultati Salt Lake City 2002
št. kolajn:   1 (1 B)            

       
KOLAJNA MASKOTA BAKLA OLIMPIJSKI PLAKAT

Zimske olimpijske igre 2002, uradno 19. zimske olimpijske igre, so potekale v Salt Lake Cityu, Utah, ZDA, od 8. od 24. februarja 2002. Slovenski športniki so na igrah ponovno blesteli in v Slovenijo prinesli olimpijsko odličje – tokrat smučarski skakalci. Druge kandidatke za te olimpijske igre so bili Quebec, Kanada; Sion, Švica in Östersund, Švedska. Salt Lake City je bil izbran poleti 1995.

Igre v ZDA so se zapisale v zgodovino tudi kot prve, na katerih sta temnopolta športnika osvojila zlato kolajno. To je uspelo Američanki Vonetti Flowers v bobu in Kanadčanu Jaromu Iginli s hokejsko reprezentanco.

​SLOVENSKI MEDALISTI 
 
BRONASTO ODLIČJE   DAMJAN FRAS
ROBERT KRANJEC
PRIMOŽ PETERKA
PETER ŽONTA


panoga: smučarski skoki
disciplina: velika skakalnica - ekipno

REPREZENTANCA SLOVENIJE - UVRSTITVE
 
Šport Priimek Ime Disciplina Uvrstitev





drsanje - umetnostno Kopač Mojca posamezno 22.m





smučanje - alpsko Bokal Nataša slalom 9.m
  Bračun Špela smuk 22.m
      super veleslalom 24.m
  Dabič Lea veleslalom odstop
  Dovžan Alenka slalom 17.m
      veleslalom odstop
  Dragšič Mitja kombinacija diskval.
  Grubelnik Drago slalom odstop
  Jerman Andrej kombinacija odstop
      smuk 28.m
      super veleslalom 21.m
  Koblar Jernej kombinacija 9.m
      smuk 33.m
      super veleslalom 15.m
      veleslalom 18.m
  Košir Jure slalom 9.m
      veleslalom odstop
  Kunc Mitja slalom odstop
      veleslalom 28.m
  Maze Tina veleslalom 12.m
  Mlekuž Rene slalom odstop
  Pavlovčič Uroš veleslalom odstop
  Pen Peter smuk 23.m
      super veleslalom odstop
  Pretnar Špela slalom 20.m
      veleslalom 20.m
  Suhadolc Mojca smuk 10.m
      super veleslalom 21.m
  Šparovec Gregor kombinacija odstop
      smuk 31.m
      super veleslalom 13.m





smučanje - biatlon Brankovič Tadeja 15 km 41.m
      4x7,5 km 6.m
      7,5 km šprint 63.m
  Dolenc Marko 10 km šprint 27.m
      12,5 km zasledovalno 29.m
      20 km 13.m
      4x7,5 km 10.m
  Globočnik Tomas 10 km šprint 23.m
      12,5 km zasledovalno 19.m
      20 km 18.m
      4x7,5 km 10.m
  Grajf Sašo 10 km 59.m
      12,5 km zasledovalno 46.m
      4x7,5 km 10.m
  Grašič Andreja 10 km zasledovalno 8.m
      15 km 56.m
      4x7,5 km 6.m
      7,5 km šprint 10.m
  Grudiček Andreja 15 km 57.m
    Dijana 4x7,5 km 6.m
  Larisi Lucija 10 km zasledovalno 29.m
      15 km 25.m
      4x7,5 km 6.m
      7,5 km šprint 26.m
  Mali Andreja 10 km zasledovalno 32.m
      7,5 km šprint 27.m
  Marič Janez 10 km šprint 44.m
      12,5 km zasledovalno 38.m
      20 km 43.m
      4x7,5 km 10.m
  Ožbolt Janez 20 km 82.m





smučanje - deskanje na snegu Knafelj Tomaž paralelni veleslalom odstop
  Košir Dejan paralelni veleslalom 5.m





smučanje - nordijska kombinacija Jezeršek Andrej normalna skakalnica + 15 km 13.m
      velika skakalnica + 7,5 km 12.m





smučanje - prosti slog Gale Miha skoki 17.m





smučanje - smučarski skoki Fras Damjan normalna skakalnica 28.m
      velika skakalnica 22.m
      velika skakalnica - ekipno 3.m
  Kranjec Robert normalna skakalnica 15.m
      velika skakalnica 11.m
      velika skakalnica - ekipno 3.m
  Peterka Primož normalna skakalnica 10.m
      velika skakalnica 15.m
      velika skakalnica - ekipno 3.m
  Žonta Peter normalna skakalnica 13.m
      velika skakalnica 13.m
      velika skakalnica - ekipno 3.m





smučanje - smučarski tek Gregorin Teja 1,5 km šprint 34.m
      4x5 km 9.m
      5+5 km zasledovalno 43.m
  Lačen Nataša 1,5 km šprint 32.m
      10 km klasično 32.m
      15 km prosto 33.m
      4x5 km 9.m
      5+5 km zasledovalno 25.m





smučanje - smučarski tek Majdič Petra 10 km klasično 10.m
      30 km klasično 12.m
      4x5 km 9.m
      5+5 km zasledovalno 9.m
  Mali Andreja 1,5 km šprint 7.m
      4x5 km 9.m
  Soklič Matej 1,5 km šprint 11.m
      10+10 km zasledovalno 58.m
 
SPREMLJEVALNO OSEBJE
 
Šport Priimek Ime Funkcija




drsanje - umetnostno Pirkmajer Marina trener




smučanje - alpsko Bergant Klemen vodja ekipe
  Blažič Dušan vodja ekipe
  Čujes Matej tehnično osebje
  Furlan Samo trener
  Gazvoda Jože trener
  Grašič Pavel trener
  Jurjec Marko trener
  Nunoura Kazuhiro tehnično osebje
  Planinšek Urban trener
  Poljanšek Dejan trener
  Robič Sašo trener
  Slivnik Janez trener
  Štibelj Matjaž tehnično osebje
  Vogrinec Anton vodja ekipe




smučanje - biatlon Kordež Matej trener
  Kos Tomaš trener
  Oblak Matej trener
  Poklukar Matjaž tehnično osebje
  Velepec Jure vodja ekipe
smučanje - deskanje na snegu Bernik Primož trener




smučanje - nordijska kombinacija Jošt Peter vodja ekipe




smučanje - prosti slog Ovsenik Rok trener




smučanje - smučarski skoki Janus Goran trener
  Kovač Ernest vodja ekipe
  Zupan Matjaž trener




smučanje - smučarski teki Dobrovoljec Matjaž tehnično osebje
  Klemenčič Jože vodja ekipe
  Kršinar Janez tehnično osebje
  Storbjork Johan Bo Ingvar tehnično osebje




vodstvo Ahačič Boštjan fizioterapevt
  Babič Haris fizioterapevt
  Dvoršak Janko pomočnik vodje reprezentance
  Kalan Jaroslav olimpijski ataše
  Pavlovčič Vinko zdravnik
  Pintar Marija fizioterapevt
  Popit Tomaž fizioterapevt
  Rotovnik Kozjek Nada zdravnik
  Steble Roberto fizioterapevt
  Šorli Jurij zdravnik
  Valant Stanislav vodja reprezentance
  Zidar Jože novinarski ataše

OLIMPISKI UTRINKI
 
SKAKALNA REPREZENTANCA

Kar se je sicer obetalo že o skokih posamično,
je postalo resničnost po zanesljivih predstavah
skakalcev, predvsem Roberta Kranjca, ki je v prvi
seriji s 133 metri zabeležil najdaljši skok tekme.
Slovencem so bili za petami Avstrijci in Japonci,
 po zadnjem skoku Žonte je bilo jasno, da bo
kolajna naša. Damjan Fras, Primož Peterka,
Robert Kranjec in Peter Žonta so z bronom
na ekipni tekmi osvojili edino slovensko odličje na
teh igrah. Nemci so osvojili zlato,
Finci pa so za njimi zaostali le za
desetinko točke.


DEJAN KOŠIR

V paralelnem veleslalomu je Dejan Košir,
deskar z Jesenic, osvojil odlicno 5.
mesto. To je bila tudi najboljša slovenska
posamicna uvrstitev na igrah.


ANDREJA MALI

Kamničanka je postala edina Slovenka,
ki je tekmovala v dveh panogah (teki in
biatlon). Brez puške je tekmovala v
šprintu (7. mesto) ter v štafeti 4 x 5 km
(9. mesto), v biatlonu pa je nato šprint
končala na 27. mestu, v zasledovanju pa
je bila 32.

Zanimivosti z zimskih olimpijskih iger Salt Lake City 2002
Pred temi igrami so bili številni člani MOK prisiljeni k odstopu, ko so odkrili, da so sprejemali podkupnine v zameno za glasovanje v prid Salt Lake Cityja za gostovanje 19. zimskih olimpijskih iger, odstopili so tudi nekateri organizatorji iger.

Olimpijski vrhunci
Prav tako so igre veljale za vladajoče po dopinških škandalih. Španec Johann Muehlegg ter Rusinji Larisa Lazutina in Olga Danilova so bili diskalificirani zaradi uporabe darbepoetina, a jim olimpijske medalje, ki sta jo osvojila pred dopinškim testom, nikoli niso vzeli. Britanec Alain Baxter je izgubil svoj bron v slalomu, kljub temu da je test kasneje pokazal na vdihovalec proti prehladu, a medalje ni nikoli dobil nazaj.
 
V prvem tednu umetnostnega drsanja je ruski par Jelena Berežnaja in Anton Siharulidž premagal Kanadčana Jamie Saleo in Davida Pelletiea, ki sta kasneje protestirata, da je bil francoski sodnik pod pritiskom in podal previsoke ocene ruskemu paru, kar jima je kasneje prineslo zlato, vendar ga Rusoma nikoli niso vzeli.
 
Diskvalificirani so bili tudi športniki v hitrostnem drsanju na kratke proge in v smučarskih tekih zaradi različnih razlogov.
 
V zgodovini zimskih olimpijskih iger sta prvič medaljo osvojila Estonija in Hrvaška, prvo zlato pa Avstralija in Ljudska republika Kitajska.
 
Prvič se je predstavil ženski dvosed v bobu ter se ponovno vrnil skeleton, ki je nazadnje potekal na 5. zimskih olimpijskih igrah leta 1948.
 
Junakov iger je bilo kar nekaj. Norveški biatlonec Ole Einar Bjorndalen, ki je dobil tri posamične discipline, zlata pa se je veselil tudi v štafeti. Obe skakalni tekmi je presenetljivo dobil Švicar Simon Ammann, hrvaška alpska smučarka Janica Kostelić je pisala zgodovino s tremi zlatimi in eno srebrno kolajno. Nemški sankač Georg Hackl je s srebrnim odličjem postal prvi športnik s štirimi zaporednimi kolajnami.

Utrinki ZOI Salt Lake City 2002

Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 - bokal Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Utrinki ZOI Salt Lake City 2002 Salt Lake skakalci Utrinki ZOI 2002 - zakulisje1 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje2 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje3 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje4 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje5 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje6 Utrinki ZOI 2002 - tina&janica Utrinki ZOI 2002 - zakulisje8 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje9 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje10 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje11 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje12 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje13 Utrinki ZOI 2002 - zakulisje14

Informacije:

  • 08.02.2002
  • 20.00
  • Salt Lake City, ZDA

Organizator:

Več o dogodku:

Prihajajoči dogodki

ZOI Pjongčang 2018

ZOI Pjongčang 2018

ZOI Soči 2014

ZOI Soči 2014

ZOI Vancouver 2010

ZOI Vancouver 2010

ZOI Torino 2006

ZOI Torino 2006

ZOI Nagano 1998

ZOI Nagano 1998

ZOI Calgary 1988

ZOI Calgary 1988

ZOI Sarajevo 1984

ZOI Sarajevo 1984

ZOI Innsbruck 1976

ZOI Innsbruck 1976

ZOI Sapporo 1972

ZOI Sapporo 1972

ZOI Grenoble 1968

ZOI Grenoble 1968

ZOI Innsbruck 1964

ZOI Innsbruck 1964

ZOI Oslo 1952

ZOI Oslo 1952

ZOI St Moritz 1948

ZOI St Moritz 1948

ZOI St. Moritz 1928

ZOI St. Moritz 1928

ZOI Chamonix 1924

ZOI Chamonix 1924

Glavni sponzorji

Veliki sponzorji

Sponzorji