Imamo to. Peking prihajamo!

ZOI Torino 2006

 Igre XX. olimpiade / Torino, Italija  10. 2. - 26. 2. 2006
 
ORGANIZATOR
št. športnikov:    2.508 (960 Ž, 1.548 M)   moto iger:    Passion lives here. (Tu živi strast.)
št. športnih panog:   15   spletna stran:   https://www.olympic.org/turin-2006
št. disciplin:   84   št. novinarjev:   9.408
št. držav:   80   št. volonterjev   18.000

SLOVENSKA REPREZENTANCA
št. športnikov:   41 (27 M, 14 Ž)   zastavonoša na otvoritvI:   Tadeja Brankovič (biatlon)
št. športnih panog:   9   zastavonoša na zaključku:   Nejc Brodar (smučarski teki)
uvrstitev Slovenije:   /   pregled reprezentance:   slovenska reprezentanca
št. kolajn:   0       pregled rezultatov:   rezultati Torino 2006

       
KOLAJNA MASKOTA BAKLA OLIMPIJSKI PLAKAT

Zimske olimpijske igre Torino 2006, znane tudi kot 20. zimske olimpijske igre, so potekale v Torinu, Italiji, od 10. do 26. februarja 2006. Italija je tokrat drugič gostila zimske olimpijske igre, prvič v Cortini d'Ampezzo leta 1956 in tretjič skupaj s poletnimi olimpijskimi igrami v Rimu leta 1960.

Pravi olimpijski duh je pokazal trener norveških tekačic Bjørnar Håkensmoen, ki je Kanadčanki Sari Renner, ki je zlomila palico, posodil svojo, in tako omogočil kanadski ekipi, da je osvojila srebro, njegova Norveška pa je na 4. mestu ostala brez kolajne.
 

REPREZENTANCA SLOVENIJE - UVRSTITVE
 
Šport Priimek Ime Disciplina Uvrstitev





drsanje - umetnostno Urbas Gregor posamezno 29.m





sankanje - umetne proge Pociecha Domen enosed 26.m





smučanje - alpsko Drev Ana super veleslalom 45.m
      veleslalom 9.m
  Gorza Aleš kombinacija 15.m
      slalom odstop
      super veleslalom 33.m
      veleslalom odstop
  Grubelnik Drago slalom 13.m
  Jerman Andrej kombinacija 19.m
      smuk 28.m
      super veleslalom 28.m
  Kobal Ana slalom 25.m
  Maze Tina super veleslalom 39.m
      veleslalom 12.m
  Rabič Urška kombinacija odstop
      smuk odstop
      super veleslalom 18.m
  Robnik Petra kombinacija 21.m
      smuk 25.m
      super veleslalom 29.m
  Šporn Andrej kombinacija 30.m
      smuk 31.m
      super veleslalom 15.m
  Vajdič Bernard slalom 19.m
      veleslalom odstop
  Valenčič Mitja slalom odstop
      veleslalom 12.m





smučanje - biatlon Bauer Klemen 10 km šprint 71.m
      20 km 61.m
      4x7,5 km 10.m
  Brankovič Tadeja 10 km zasledovalno 31.m
      15 km 40.m
      4x6 km 6.m
      7,5 km klasično 31.m
  Gregorin Teja 10 km zasledovalno 16.m
      12,5 km skupinski štart 19.m
      15 km 19.m
      4x6 km 6.m
      7,5 km klasično 14.m
  Grudiček Dijana 10 km zasledovalno brez uvr.
      15 km 31.m
      4x6 km 6.m
      7,5 km klasično 55.m
  Mali Andreja 10 km zasledovalno brez uvr.
      15 km 22.m
      4x6 km 6.m
      7,5 km klasično 59.m
  Marič Janez 10 km šprint 38.m
      12,5 km zasledovalno 39.m
      20 km 40.m
      4x7,5 km 10.m
  Ožbolt Janez 10 km šprint 70.m
      20 km 70.m
      4x7,5 km 10.m
  Poklukar Matjaž 10 km šprint 65.m
      20 km 47.m
      4x7,5 km 10.m





smučanje - deskanje na snegu Flander Rok paralelni veleslalom 7.m
  Knafelj Tomaž paralelni veleslalom 26.m
  Košir Dejan paralelni veleslalom 6.m
  Šušteršič Izidor paralelni veleslalom 21.m





smučanje - nordijska kombinacija Vtič Damjan posamezno 40.m
      šprint 39.m





smučanje - prosti slog Bednarik Nina grbine 24.m





smučanje - smučarski skoki Benkovič Rok normalna skakalnica 49.m
      velika skakalnica 29.m
      velika skakalnica - ekipno 10.m
  Damjan Jernej normalna skakalnica 35.m
      velika skakalnica 28.m
      velika skakalnica - ekipno 10.m
  Kranjec Robert normalna skakalnica 41.m
      velika skakalnica 49.m
      velika skakalnica - ekipno 10.m
  Peterka Primož normalna skakalnica 30.m
      velika skakalnica 34.m
      velika skakalnica - ekipno 10.m





smučanje - smučarski tek Benedičič Maja 10 km klasično 66.m
      30 km prosto odstop
      Dvojno zasledovanje 7,5 km + 7,5 km 39.m
      šprint štafeta - dvojice 14.m
  Brodar Nejc 50 km 31.m
      Dvojno zasledovanje 15 km + 15 km 46.m
      šprint štafeta - dvojice 17.m
  Fabjan Vesna 1,5 km šprint 40.m
      šprint štafeta - dvojice 14.m
         
  Majdič Petra 1,5 km šprint 8.m
      10 km klasično 6.m
      30 km prosto 14.m
      Dvojno zasledovanje 7,5 km + 7,5 km 11.m
  Mehle Jože 15 km klasično 59.m
      50 km 55.m
      Dvojno zasledovanje 15 km + 15 km 56.m
      šprint štafeta - dvojice 17.m

SPREMLJEVALNO OSEBJE
 
Šport Priimek Ime Funkcija




drsanje - umetnostno Smrekar Gordana trener




sankanje - umetne proge Pociecha Aleš trener




smučanje - alpsko Bergant Klemen vodja ekipe
  Dolinar Miha trener
  Furlan Samo trener
  Gazvoda Jože glavni trener
  Hladnik Janez trener
  Massi Andrea trener
  Perovšek Andrej tehnično osebje
  Poljšak Sergej trener
  Robič Sašo trener
  Rosina Žiga tehnično osebje
  Slivnik Janez trener
  Šmitek Janez glavni trener
  Vogrinec Tone vodja ekipe




smučanje - biatlon Grajf Sašo tehnično osebje
  Kos Tomaš glavni trener
  Oblak Matej tehnično osebje
  Teržan Robert trener
  Velepec Jure vodja ekipe




smučanje - deskanje na snegu Bernik Tomaž trener
  Kvas Iztok vodja ekipe
  Vidic Aleš trener




smučanje - nordijska kombinacija Cuznar Igor trener
  Koprivšek Luka glavni trener




smučanje - prosti slog Špan Aleš trener
  Vidovič Roman trener




smučanje - smučarski skoki Janus Goran trener
  Peljhan Aleš vodja ekipe
  Ulaga Primož vodja ekipe
  Zupan Matjaž glavni trener




smučanje - smučarski teki Gracer Marko glavni trener
  Gros Aleš tehnično osebje
  Ropret Andrej tehnično osebje
  Slabanja Robert trener




vodstvo Čebokelj Matej fizioterapevt
  Dvoršak Janko pomočnik vodje reprezentance
  Kalan Jaroslav olimpijski ataše
  Knap Bojan zdravnik
  Kolarič Borut administrativno osebje
  Komac Urban fizioterapevt
  Marčan Radoslav zdravnik
  Pavlovčič Vinko zdravnik
  Račečič Mitja fizioterapevt
  Radič Miodrag fizioterapevt
  Rotovnik Kozjek Nada zdravnik
  Valant Stanislav vodja reprezentance
  Volk Uroš novinarski ataše

OLIMPIJSKI UTRINKI
 
MITJA VALENČIČ

Med alpskimi smucarji se je še najviše
zavihtel Mitja Valencic, slalomist iz
Cerkelj na Gorenjskem, ki je v svoji
slabši disciplini veleslalomu osvojil
12. mesto.


GREGOR URBAS

Osemkratni državni prvak v umetnostnem
drsanju z Jesenic se je dvakrat uvrstil v
olimpijsko reprezentanco. Svoj krstni
nastop v Torinu je koncal na 29. mestu.

 


DOMEN POCIECHA

Dvajsetletnik iz Kisovca v Zasavju je
postal prvi Slovenec v olimpijskem
sankanju. Na progi v Cesani je Pociecha,
danes sicer profesor telesne vzgoje,
osvojil 26. mesto.


Oimpijski ogenj je po 22 letih spet obiskal
Slovenijo, natančneje Novo Gorico in
Ljubljano. Na skupnem trgu obeh Goric je
ogenj sprejel Jure Franko, po Ljubljani pa so
nato baklo ponesli tudi Luka Špik, Vasilij
Žbogar, Matjaž Debelak, Katja Koren
(nosilci olimpijskih kolajn), Natalija Gros
(predstavnica neolimpijskega športa),
Mateja Pintar (dobitnica kolajne s
paraolimpijskih iger), Tajda Ketiš, Jana
Kerševan, Matic Skube in Mitja Oranič
(dobitniki odličij z iger mladih).

Zanimivosti z zimskih olimpijskih iger Torino 2006
Predstavili sta se dve novi disciplini, in sicer ekipno zasledovanje v hitrostnem drsanju in deskarski kros v deskanju na snegu.
 
Torino je bil za gostitelja izbran leta 1999. Na glasovanju je v zadnjem krogu premagal Sion (Švica), s 53 glasovi proti 36. Glasovanje je potekalo po novih pravilih, ki jih je MOK sprejel po korupcijskih škandalih, ki so pretresali glasovanji ob izboru gostiteljev za leti 1998 in 2002.


Olimpijski vrhunci
Prvič v zgodovini zimskih olimpijskih iger je medaljo osvojila Latvija. Kanadski skeletonist Duff Gibson je z 39. leti postal najstarejši nosilec zlate olimpijske medalje in Američan Shani Davis prvi črnec, ki je osvojil zlato na posamični tekmi.
 
Tekmovalo je rekordnih 2.508 športnikov, ki so prav tako iz rekordnih 26. držav osvojili kolajno. Avstrijci so prevladovali v alpskem smučanju, osvojili so kar 14 od 30 podeljenih medalj, prav tako je Južna Koreja osvojila 10 od 24 medalj v hitrostnem drsanju na kratke proge, predvsem sta blestela Sun-Yu Jin, ki je osvojila 3 zlate medalje in Hyun-Soo Ahn, ki je osvojil 3 zlata in bron. Nosilec treh odličij je bil tudi nemški biatlonec Michael GreisHitrostna drsalka Cindy Klassen je skupno osvojila 5 medalj v šestih tekmovalnih disciplinah in Claudia Peschstein zlato in srebro ter postala prva športnica, ki je v karieri skupno osvojila 9 olimpijskih medalj v hitrostnem drsanju na zimskih olimpijskih igrah.
 
Najuspešnejša država 20. olimpijskih iger v Torinu je bila Nemčija, ki je osvojila 29 medalj, od tega 11 zlatih. Sledijo ZDA s 25 in Avstrija s 23 medaljami. Avstrija je tako presegla svoj prejšnji rekordni dosežek iz Lillehammerja. Na sporedu je bilo 84 disciplin, kar je največ do sedaj.
 
V smučarskih tekih je trener Norveške Bjornar Haakensmoen pokazal pravo športnost, saj je, ko si je Kanadčanka Sara Renner zlomila palico, posodil svojo, ki je bila sicer 12 cm predolga, in tako omogočil kanadski ekipi, da je osvojila srebro v ekipnem šprintu in preprečil kolajno Norveški, ki se je uvrstila na 4. mesto.
 
Slovenski tekmovalci niso uspeli poseči po kolajnah, najbližja je bila Petra Majdič, ki je na 15 km dvojnem zasledovanju po prvih 7,5 km bila vodilna, vendar je v drugi polovici v prosti tehniki izgubila vodstvo in končala na 11. mestu, prav tako jo je do kolajne na 10 km klasično ločilo slabih 10 sekund. Bilo je nekaj razočaranj in presenečenj, predvsem so razočarali smučarski skakalci, ki so se komajda uvrstili med trideseterico, tudi favoritinji Tini Maze ni uspela uvrstitev med deseterico.

Utrinki ZOI Torino 2006

Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006 Utrinki ZOI Torino 2006

Informacije:

  • 10.02.2006
  • 20.00
  • Torino, Italija

Organizator:

Več o dogodku:

Lokacija:

Prihajajoči dogodki

ZOI Pjongčang 2018

ZOI Pjongčang 2018

ZOI Soči 2014

ZOI Soči 2014

ZOI Vancouver 2010

ZOI Vancouver 2010

ZOI Nagano 1998

ZOI Nagano 1998

ZOI Calgary 1988

ZOI Calgary 1988

ZOI Sarajevo 1984

ZOI Sarajevo 1984

ZOI Innsbruck 1976

ZOI Innsbruck 1976

ZOI Sapporo 1972

ZOI Sapporo 1972

ZOI Grenoble 1968

ZOI Grenoble 1968

ZOI Innsbruck 1964

ZOI Innsbruck 1964

ZOI Oslo 1952

ZOI Oslo 1952

ZOI St Moritz 1948

ZOI St Moritz 1948

ZOI St. Moritz 1928

ZOI St. Moritz 1928

ZOI Chamonix 1924

ZOI Chamonix 1924

Glavni sponzorji

Veliki sponzorji

Sponzorji