Bakla 2024

#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

 

Za mladino in odrasle


 

Aerts, Jef: Noč je zlati kivi

Ronke je v »v svojem bistvu atletinja«. Ko jo zagrabi želja po teku, je nezaustavljiva. »Kadar tečeš, si izmišljaš zgodbo. Vsak korak je nova beseda, vsak krog je nov stavek, za vsakim ovinkom se skriva nova dogodivščina. In preden se zaveš, stečeš v drug svet. Po desetih korakih sem že zavohala morje. Po dvajsetih korakih sem pod stopali začutila pesek. Po tridesetih korakih so mi nad glavo zaokrožili prvi galebi. Stala sem sredi sipin.« Ta poetičen opis teka ne bi bil toliko nenavaden, če deklica tega ne bi počela samo v mislih. Ronke je namreč slepa in se zaradi slabe izkušnje, ko se je med tekom po plaži zaletela v otroka, ne more več znebiti strahu, da bi se to ponovilo. Sicer pa težave slepih in slabovidnih premaguje brez težav; njen pogum, odločnost in samosvojost presegajo marsikaterega vrstnika. Poleg teka jo strastno zanima tudi astronomija. Na poletnem taboru se počasi poveže z Nourijem, ki želi, da bi premagala strah in spet začela teči tudi v realnem življenju. Tudi Nourija pestijo strahovi, ki izvirajo iz nerazčiščenih družinskih odnosov v preteklosti. Zgodba se zaplete, ko Nouri zasnuje skupen pobeg. Njune težave s tem seveda ne izginejo, so pa nekakšna iniciacija v svet odraslosti, skozi katero se otreseta strahov in se približata svojemu bistvu. V romanu ima velik pomen tudi sodobna tehnologija: Ronke si pomaga z aplikacijo za pomoč slepim in slabovidnim, Nouri pa s svojim digitalnim prijateljem preko igranja iger naveže tesnejši stik. Skrivni prijatelj, ki se na koncu pokaže tudi v fizični obliki, odigra pomembno in precej presenetljivo vlogo. Jef Aerts je flamski pisatelj, ki ga v slovenščini poznamo po še enem odličnem romanu, Modra krila. Oba je prevedla Mateja Seliškar Kenda. 

Predlogi za razmislek in pogovor po prebrani knjigi:
Knjiga odpira  razmislek in možnost za pogovor o različnih temah – npr. kako pomembna je domišljija, kako lahko bolezni in primanjkljaji vplivajo na kakovost našega življenja in kako se lahko s tem uspešno soočamo; ali znamo slediti svojim interesom, strastem, kaj nam pomenijo prijatelji … Ponuja priložnost za razmislek o pasteh in prednostih sodobnih tehnologij. 
 
Založba Zala, 2023.
 
Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?q=no%C4%8D+je+zlati+kivi+aerts+jef&db=cobib&mat=allmaterials
Knjigo lahko kupite: https://zalozba-zala.si/knjiga/noc-je-zlati-kivi/
Portal Dobre knjige: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=11607
 

 

Kos, Gaja: Obisk
 

»Nekje v srednji Ameriki sta živela lenivec in tapir. Prvi je živel v drevesni krošnji, drugi pa od prejšnjega tedna pod njo.« Družabni tapir Terenc je povabil svojega soseda, lenivca Smrča, na obisk. V tem trenutku se med njima pokaže res velikanska razdalja. Ko se lenivec v svojem počasnem ritmu odpravi »iz desetega nadstropja v pritličje«, tapir med čakanjem na gosta pospravlja, plava z delfini in kar se da aktivno izkoristi čas. Na koncu je tako utrujen, da zasmrči in »takšnega je našel lenivec, ko je končno priplezal na tla«. Najprej pride do kratkega nesporazuma, bistveno pa je, da se soseda hitro uspeta prilagoditi drug drugemu in spoprijateljiti različnostim navkljub. In na srečo se v sosednje drevo kmalu vseli novi tapir Konstanc, v deveto nadstropje pa lenivka Dremka. Besedilo je napisala pisateljica, urednica, literarna kritičarka in raziskovalka mladinske književnosti Gaja Kos, ki je bila nominirana za nagrado desetnica 2020. Avtorica bogatih ilustracij Ana Zavadlav je prejela Levstikovo nagrado 2021, slikanica Obisk pa znak za kakovost zlata hruška 2020. Priporočamo tudi nadaljevanje z naslovom Nočni obisk (2022).

Predlogi za razmislek in pogovor po prebrani knjigi:
Knjiga nas vabi k pogovoru o preživljanju prostega časa – k razmisleku, ali smo bolj kot lenivec ali tapir, o prijateljstvu, o drugačnost, tudi o tem, kako pomembno se je dobro razumeti s sosedi …
 
Mladinska knjiga, 2019.
 
Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/56829699
Knjigo lahko kupite: https://www.emka.si/webapp/wcs/stores/servlet/sl/emkasi/obisk-subvencija-p-9789610154938
Mestna knjižnica Ljubljana: https://www.mklj.si/gradivo/obisk-2/
Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2020: https://www.mklj.si/gradivo/2020-o-crtah-in-luknjah/
 

 

Nessman, Philippe: Z vsemi čuti!

Philippe Nessman je leta 2020 za knjigo Z vsemi čuti! prejel nagrado Prix Sorcières v kategoriji poučnih knjig in nominacijo za pomembne znanstvene nagrade. V delu, ki ga posveča vsem petim čutom, prepleta poljudno znanost z zgodovino, kar daje knjigi za otroke polihistorski značaj. Osnovnim anatomskim prikazom sledijo kratki pogovori z ljudmi, ki opravljajo poklice, povezane s posameznim čutom (slikar, akustični inženir, fizioterapevt, parfumerka in ustvarjalka receptov). Izpostavljene so tudi določene specifike ali izredni ljudje (optične prevare, znakovni jezik, bolečina, zgodovina parfuma, zgodovina receptov, Louis Braille in Helen Keller). Poglavja se zaključijo z živalskim svetom in izbranimi slikami, tematsko povezanimi z določenim čutom. Posebnost čudovito ilustrirane (Régis Lejonc) in oblikovane knjige (Célestin Forestier) je obravnava šestega čuta, kjer so omenjeni telepatija, nocicepcija, propriocepcija, čut za ravnotežje in zaznavanje časa. Kratkemu razmisleku o čutih v prihodnosti sledijo Rešitve nalog, ki še povečajo aktivno prebiranje tega izjemnega dela. Knjiga je lahko izhodišče za posebno dojemanje lastnega telesa ter prepletenih povezav z družbenimi in naravnimi vidiki bivanja.

Založba Miš, 2022.
 
Knjigo si lahko izposodite: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?q=z+vsemi+%C4%8Duti+nessmann+philippe&db=cobib&mat=allmaterials
Knjigo lahko kupite: https://www.miszalozba.com/knjige/z-vsemi-cuti/
Portal Dobre knjige: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=11640
 

Pripravili: dr. Andreja Erdlen, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica v sodelovanju z Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo.
 
#športajmoinberimo je nacionalni program, ki ga vodi Mariborska knjižnica v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije – združenjem športnih zvez, Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo RS, Mestno knjižnico Ljubljana, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Združenjem splošnih knjižnic, revijo BUKLA ter projektoma Kulturni bazar in Nacionalni mesec skupnega branja. Fotografije naslovnic knjig so povzete s spletnih strani založb.


Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji